Formularz kontaktowy

   www.altaner.pl

 

 

Projekt i wykonanie Altaner PHU.  Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright 2023

altaner @ altaner.pl

503 45 96 74

WIATA GARAŻOWA

         Wiata jest konstrukcją używaną do ochrony pojazdów, głównie samochodów osobowych. Konstrukcja może być zarówno wolnostojąca lub przymocowana do ściany. W przeciwieństwie do większości struktur wiata nie posiada czterech ścian, a najczęściej można znaleźć tylko dwa. Wiaty garażowe oferują mniejszą ochronę niż garaże, ale pozwalają na większą wentylację.                

              W Stanach Zjednoczonych już w 1909 roku były używane wiaty garażowe. W tym przypadku, wiata była nazywana "Auto Space”. Termin ten, który wszedł popularnie do żargonu w 1939 roku; został użyty przez znanego architekta Franka Lloyda Wrighta, kiedy zaczął używać zadaszenia dla pierwszego z jego domów; Mówił, że : "Samochody budowane są teraz na tyle dobre, że nie wymagają skomplikowanego schronienia. Patrząc na życie w 1936 roku, łatwo sobie wyobrazić, że samochody w tym czasie nie były całkowicie wodoszczelne; era robotów montażu, zaawansowanych materiałów i doskonałych linii były stosowane dopiero 50 lat później. Wiata była zatem tanią i skuteczną konstrukcją do ochrony samochodu lub innego pojazdu.

PERGOLE

         Pergole przetrwały próbę czasu. Mimo, że ich style, materiały i nazwy mogły ulec zmianie, ich cel jest ten sam od ponad 3000 lat. Najstarszy znany ogród, datowany na około 1400 pne należał do egipskiego urzędnika wysokiego sądu Tebach; Pergola była sposobem wejścia do ogrodu. Powstanie pergoli było dyskusją, czy to wyłącznie dla celów estetycznych, a może motywowane było pogodą. Prawda jest taka, że są one w stanie zapewnić odydwie te funkcje, a tym samym stały się ponadczasowym podmiotem. Pergole służyły wielu celom. Służyły jako piękne ogrody wiszące dla bogatych elit. Służyły również jako funkcjonalny środek dla niektórych gatunków roślinności. Zaczęto je stawiać też jako konstrukcje dającą cień, chroniąc ludzi od promieni słonecznych w upalne dni czy burze.               

         Słowo pergola pochodzi od łacińskiego słowa "pergula", który odnosi się do "wystającego okapu", powszechnie spotykane w rozszerzonym dachu lub altany. Pierwsze znane użycie terminu pergoli sięga 1640 roku w okresie późnego średniowiecza. Był używany przez John Evelyn w klasztorze Trinita dei Monti w Rzymie. Podobnie w tym czasie, w Azji Wschodniej tworzyli własne struktury pergoli, np. zakrzywione belki, które emulowały ich łukową architekturę.                

            Włoski renesans w 17 wieku przyniósł nowe życie pergolom. Być może dlatego, że ważniejsze dla nich było piękno niż funkcjonalność. Taki artystyczny okres ożywienia przyniósł ze sobą pergolom gładkość kamieni z którego robione były filary. Na początku 20 wieku były największym uosobieniem przez wielkich projektantów ogrodów.              

        Pergolę stosowano w architekturze ogrodowej od czasów średniowiecza. W zależności od poszczególnych epok architektonicznych budowla przybierała różne formy - od lekkiej, niewyszukanej, drewnianej konstrukcji do masywnych, marmurowych kolumn.               

             Pergola stosowana była w architekturze modernistycznej w Europie i Stanach Zjednoczonych przed i po II wojnie światowej głównie w awangardowych budynkach mieszkalnych i hotelach. Pergole instalowano m.in. na tarasach dachowych w postaci żelbetowych elementów na cienkich metalowych wspornikach.               

        Funkcje pergoli w architekturze modernistycznej:•zacienienie tarasu na dachu•podpora dla roślin•nadanie wizualnej lekkości budynkowi, integracja budynku z niebem (pergola była elementem    awangardowym świadczącym o wysokiej jakości architektury danego budynku)•nośnik dodatkowego oświetlenia elektrycznego•wspornik dla dodatkowych materiałów osłonowych np. plandeki przeciwdeszczowej

ALTANKA

        Chociaż etymologia słowa "altanka" kiedyś była owiana tajemnicą, ale jedno jest pewne, że altany od wieków były dodatkami w ogrodach. Ich obecność stawała się bardziej powszechna, pojawiały się one jako najbardziej rozpowszechnione konstrukcje ogrodowe na świecie. Pierwotnie były nazywane altanami, domami z ekranami, kioskami, pawilonami, pergolami, grotami.         

        Pierwsze altany budowano jako wieże lub latarnie na dachach domów i były wykorzystywane w celu zapewnienia korzystnych widoków na okoliczne tereny. Dopiero wiele lat później takie budowle zostały budowane na ziemi jako altany.         

         Altanki były powszechne już w egipskich ogrodach 5000 lat temu. W rzeczywistości wielu uważało że altanki w ogrodach to ziemskie raje i wierzyło, że mogą je zabrać do zaświatów. Dlatego też malowano nawet układy ogrodów w swoich grobowcach.         

         Struktury takie były również popularne w starożytnym Rzymie. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców Rzymu bogaci i arystokracja zaczęli zakładać ogrody wraz z altanami.         

         Natomiast dziesięciowieczne perskie ogrody z altanami tworzono od kolorowych namiotów z matami na podłogach, po ozdobne, dwupiętrowe budowle z kopułami, marmurowymi kolumnami i złotymi siedzeniami. Niektóre z nich budowano nawet z basenami czy strumieniami, aby zimna woda płynąca pod ich marmurowymi podłogami mogła je ochłodzić. Inne były wykorzystywane jako grobowce dla swoich właścicieli.         

         Chińskie altanki były również dość wyszukane, podczas gdy te w Japonii, często nazywane herbaciarnie, były używane w połączeniu z czczonymi ceremoniami herbacianymi jak i były miejscem odpoczynku.         

       W okresie renesansu altanki stały się popularne w ogrodach klasztorów, jako sanktuaria i miejsca medytacji.  W XIV wieku w Luwrze wybudowano cztery altanki. Francuski styl wpłynął na inne kraje, w tym w Anglii, gdzie zyskały popularność w 15 wieku. W ogrodach elżbietańskich, gdzie były one powszechnie projektowane po głównzch budynkach, służyły rozrywce. Pod koniec 1700 roku, Anglia i inne części Europy wpadły w szał na letnie domki w stylu chińskim, które zaczęły pojawiać się wszędzie w ogrodach. Właściwie to właśnie ta moda doprowadziła w końcu do słowa "gazebo" (altanka). Praktycznie nieznany przed połową XVIII wieku, wszedł do słownika w książce z 1752 roku, zatytułowanej "Nowe projekty dla chińskich świątyń" Williama Halfpenny'ego, pisarza architektury. Nikt nie jest pewien pochodzenia tego słowa. Etymologowie spekulowali, że William Halfpenny żartobliwie dodał łacińskie zakończenie -ebo, jak w videbo ("Zobaczę") do słowa "spojrzenie", aby uzyskać humorystyczne znaczenie "będę wyglądać", ponieważ struktura była zawsze używana przede wszystkim jako punkt obserwacji.         

        Jakkolwiek by nie było, we wczesnej Ameryce altanki nie były najważniejsze dla kolonistów. Altany nie zyskały tu popularności aż do połowy 1800 roku, wraz z dobrobytem nowej klasy średniej. Chociaż na przełomie wieków nie miały one dużego rozgłosu, gdy budowano domy z wielkimi gankami, jednak powróciły około roku 1930. Najwyraźniej nie można było odmówić korzyści z posiadania cichego miejsca przy budynku. Altanki były także symbolami statusu.         

         Dzisiaj altanki są popularnymi budowlami, które mogą znacznie zwiększyć widok na park lub podwórko. Mogą być miejscem odosobnienia odłączonym od gospodarstwa domowego. Niektóre altany w publicznych parkach są wystarczająco duże, aby służyć jako miejsca, gdzie można wykonywać koncerty muzyczne, gdzie można organizować tańce, kolacje lub lub inne formy rozrywki. Dziś altany mogą być zaprojektowane według wszelkich kaprysów i marzeń projektanta, zbudowane z wielu różnych, ale i atrakcyjnych materiałów. Wiele osób lubi kupować gotowe zestawy do altan i budować własne altanki. Altanki cedrowe są popularnymi strukturami do budowy spa na świeżym powietrzu i jacuzzi. Szklana lub okienna altanka może być wykorzystana jako zielony dom. Marmurowe altanki mogą być używane jako luksusowe dekoracje lub fontanny ogrodowe.         

        Istnieje wiele nowoczesnych zastosowań dla altan. Wysokie, cienki altanki można usytuować w małym ogrodzie kwiatowym na podwórku domu, tworząc prosty, ale elegancki wygląd. Ogrodowa altana może być wygodnym miejscem do ucieczki od świata, szkicowania lub malowania, lub po prostu siedzieć i czytać. Jednym z popularnych zastosowań nowoczesnej altanki jest stworzenie struktury do uprawy winorośli.  Altany są również popularne na grille lub pikniki